Referat: Wybrane scenariusze zajęć zintegrowanych

Wybrane scenariusze zajęć zintegrowanych
z wykorzystaniem technologii komputerowej   informacyjnej
w klasie drugiej szkoły podstawowej.


.

- Malujemy pisanki, kraszanki
- Bawimy się komputerem
- Gry i zabawy edukacyjne

1.
Krąg tematyczny: Święta Wielkiej Nocy.

Dzień  2

Temat dnia: Malujemy pisanki, kraszanki.

Cele:
Uczeń potrafi:
     
-  mnożyć i dzielić w zakresie 100
      -  rozwiązywać zadania tekstowe uwzględniające porównywanie różnicowe nawiązujące do tematyki  świąt Wielkanocnych
      -   wypowiedzieć się na temat zwyczajów wielkanocnych
      -   wyszukać    w   wierszach   „Pisanki,   kraszanki”   i   „Wielkanoc”  fragmenty   mówiące   o  kolorach  pisanek,   kraszanek,  zwyczajach
         wielkanocnych
      -   wyszukiwać i gromadzić informacje
      -   skorzystać z zasobów internetowych
      -   wskazać różnice między pisankami a kraszankami
      -   wykonać pisanki  w programie graficznym „Paint”
      -    dobierać odpowiednie określenia do opisu wykonanych prac
      -   ustnie opisać wykonane przez siebie pisanki
      -    samodzielnie redagować i zapisywać zdania opisujące pisanki
      -    systematyzować zdobytą wiedzę, tworząc stosowne kartoteki

Treść działań edukacyjnych
      Mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Rozwiązywanie zadań tekstowych na porównywanie różnicowe swoją tematyką nawiązujące do tradycji świąt Wielkanocnych. Swobodne, wynikające z doświadczeń dzieci wypowiedzi na temat zwyczajów wielkanocnych. Czytanie wierszy „Pisanki, kraszanki” i „Wielkanoc”, analiza treści. Wyszukiwanie w Internecie dodatkowych informacji o tradycjach świąt Wielkanocnych. Projektowanie, rysowanie, malowanie i ozdabianie pisanek z wykorzystaniem programu graficznego „Paint. Redagowanie oraz zapisanie w zeszycie zdań opisujących wykonane pisanki. Tworzenie słowniczka tematycznego, kartotek dotyczących tradycji naszych świąt.

Środki dydaktyczne
    -  Podręczniki.   Klasa II   (M.  Bober-Pełzowska,  H.  Małkowska-Zegadło)   „Chodźmy   razem”,     semestr   II,    podręcznik   do   kształcenia
       zintegrowanego, wyd. Juka, M.
    -  Bober-Pełzowska,   H. Małkowska-Zegadło  „Chodźmy razem”,   semestr II,   ćwiczenia  do  kształcenia zintegrowanego,  cz. 4 wyd. Juka;
       M. Frindt,.
    -  Jednoralska, „Myślę i liczę”, podręcznik do kształcenia zintegrowanego, semestr II;
    -  M. Frindt,  J. Jednoralska,  „Myślę i liczę”,  ćwiczenia  do kształcenia zintegrowanego,  semestr II;  zestawy komputerowe z dostępem do
       Internetu i drukarką, kartoteki.

Przebieg zajęć
      1. Powitanie. Sprawdzenie pracy domowej.
      2. Obliczanie różnych przykładów na mnożenie i dzielenie w zakresie 100.
      3. Rozwiązywanie  zadań  tekstowych  uwzględniających  porównywanie  różnicowe,   tematyką  nawiązujące do  zbliżających się  świąt
           Wielkanocnych
      4. Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat zwyczajów wielkanocnych pielęgnowanych w swoich rodzinnych domach
      5. Czytanie wierszy „Pisanki, kraszanki” i „Wielkanoc”, analiza treści, czytanie fragmentów mówiących o kolorach pisanek, kraszanek,
           zwyczajach wielkanocnych
      6. Uzupełnienie posiadanych wiadomości o treści ze stron internetowych dotyczących omawianej tematyki.
      7. Projektowanie, rysowanie, malowanie wielkanocnych pisanek w programie graficznym „Paint”
      8. Zapis wykonanych samodzielnie prac na dyskietce oraz ich wydrukowanie
      9. Prezentacja wykonanego zadania.
   10.  Ustne, wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat wykonanych prac, ich ocena
   11.  Indywidualne pisanie zdań opisujących wykonane pisanki, dobieranie odpowiednich określeń do opisu
   12.  Sporządzenie ekspozycji wykonanych prac, uzupełnianie kartoteki dotyczącej tradycji naszych świąt.
   13.  Zadanie pracy domowej.
           - dowiedz się od swoich rodziców, babć i dziadków jak kiedyś ozdabiano wielkanocne jajka, wykonywano pisanki.

                                                                                                                                                                   w górę
2. 
Krąg tematyczny: Czas na zabawę.

Dzień 3

Temat dnia: Bawimy się komputerem.

Cele:
Uczeń potrafi:
      - zgodnie bawić się z kolegą z ławki
      - opowiedzieć o swoich ulubionych zabawach
      - opowiedzieć o dziecięcych zabawach przedstawionych w historyjce obrazkowej
      - wypowiedzieć się na temat roli, jaką spełnia komputer w życiu człowieka
      - przestrzegać zasad pracy z komputerem
      - posługiwać się komputerem przy rysowaniu figur geometrycznych
      - konstruować figury geometryczne na sieci kwadratowej, geoplanie
      - wymienić własności poznanych figur geometrycznych
      - projektować na ekranie komputera okazałe budowle z figur geometrycznych, zapisać efekt swojej pracy na dyskietce i wydrukować
      - opowiadać i wskazywać różnice w wykonanych obrazach
      - samodzielnie zredagować i zapisać w zeszycie wielozdaniową wypowiedź na temat domu swoich marzeń

Treść działań edukacyjnych
      Swobodne , wielozdaniowe wypowiedzi uczniów o ich ulubionych zabawach. Oglądanie historyjki obrazkowej „Dziecięce zabawy”, nadawanie im tytułów. Wypowiedzi uczniów na temat roli, jaką może spełniać komputer w życiu człowieka. Utrwalenie własności poznanych figur geometrycznych, konstruowanie ich na sieci kwadratowej, geoplanie. Rozbudzanie wyobraźni. Projektowanie, rysowanie okazałych budowli z figur geometrycznych z wykorzystaniem narzędzi programu graficznego „Paint. Zapisanie efektów swojej pracy na dyskietce, drukowanie. Omówienie wykonanych prac. Samodzielne redagowanie oraz zapisanie wielozdaniowej wypowiedzi na temat projektu domu swoich marzeń. Tworzenie słowniczka tematycznego, kartotek dokumentujących swoją pracę.

Środki dydaktyczne
    - Podręczniki.    Klasa  II   (M. Bober-Pełzowska,  H.  Małkowska-Zegadło)   „Chodźmy   razem”,    semestr   II ,   podręcznik   do   kształcenia 
       zintegrowanego, wyd. Juka,
    - M. Bober-Pełzowska,  H. Małkowska-Zegadło  „Chodźmy razem”,  semestr II,  ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego,  cz. 4 wyd. Juka;
       M. Frindt,
    - J. Jednoralska, „Myślę i liczę”, podręcznik do kształcenia zintegrowanego, semestr II;
    - M.  Frindt,  J.  Jednoralska,   „Myślę  i  liczę”,   ćwiczenia  do  kształcenia  zintegrowanego,   semestr  II;   geoplan,  klocki geometryczne, 
       demonstracyjne figury geometryczne, zestawy komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką, kartoteki.

Przebieg zajęć
      1. Powitanie. Zabawa w parach z wykorzystaniem klocków geometrycznych., właściwe zachowanie się podczas zabaw
      2. Swobodne wypowiedzi uczniów o ich ulubionych zabawach
      3. Oglądanie  historyjki  obrazkowej   „Dziecięce  zabawy”,   ustalenie  nazw  zabaw  przedstawionych  w historyjce, nadawanie tytułów
           obrazkom
      4. Indywidualne,   ustne  opowiadanie  o  dziecięcych  zabawach  przedstawionych  w  historyjce  obrazkowej;  wykorzystanie  podanego
           słownictwa
      5. Wypowiedzi uczniów na temat roli, jaką może spełniać komputer w życiu człowieka
      6. Utrwalenie własności poznanych figur geometrycznych, konstruowanie ich na sieci kwadratowej, geoplanie
      7. Projektowanie, rysowanie okazałych budowli z figur geometrycznych z wykorzystaniem narzędzi programu graficznego „Paint”
      8. Zapis wykonanych samodzielnie prac na dyskietce oraz ich wydrukowanie
      9. Prezentacja wykonanego zadania, opowiadanie, wskazywanie różnic i ocena wykonanych obrazów.
    10. Samodzielne redagowanie oraz zapisanie wielozdaniowej wypowiedzi na temat projektu domu swoich marzeń.
    11. Tworzenie słowniczka tematycznego, kartotek dokumentujących swoją pracę.
    12. Zadanie pracy domowej.
           - zapoznanie z projektem wymarzonego domu swoich rodziców, rozmowy z rodzicami na temat możliwości jego realizacji.

                                                                                                                                                w górę
3.
Krąg tematyczny: Zdobywamy sprawność matematyka.

Dzień 4

Temat dnia: Gry i zabawy edukacyjne.

Cele:
Uczeń potrafi:
      - samodzielnie rozwiązywać nietypowe zadania matematyczne
      - opowiedzieć, zaprezentować posiadane w domu, ulubione gry edukacyjne
      - skorzystać z dołączonej do gry edukacyjnej instrukcji
      - samodzielnie zainstalować przyniesioną grę edukacyjną
      - samodzielnie uruchomić posiadaną grę edukacyjną
      - przestrzegać zasad pracy z komputerem
      - korzystać z pomocy oferowanej przez aktualnie wykorzystywany program edukacyjny
      - wykonywać polecenia programu edukacyjnego, którym się posługuje
      - wyrazić własne odczucia, opowiadać o swoich doświadczeniach na temat gry, zabawy edukacyjnej
      - zaprojektować ulotkę informującą o walorach poznanej gry edukacyjnej
      - sporządzić notatkę na temat poznanych gier edukacyjnych.

Treść działań edukacyjnych
      Samodzielne rozwiązywanie zadań nietypowych. Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów o ich ulubionych multimedialnych zabawach edukacyjnych. Zorganizowanie wystawki z posiadanych w kolekcji domowej programów edukacyjnych o treściach matematycznych. Wymiana doświadczeń, prezentacja ulubionych gier. Wypowiedzi uczniów na temat roli, jaką może spełniać komputer w nauce, w tym matematyki. Rozbudzanie zainteresowań, wyobraźni. Wymiana programami – grami edukacyjnymi dotyczącymi matematyki między uczniami. Zapoznanie z instrukcją gry. Instalowanie wybranych gier. Gry multimedialne doskonalące umiejętności matematyczne uczniów. Dzielenie się własnymi odczuciami na temat gry. Projektowanie ulotki informującej o walorach poznanej gry. Notatka na temat poznanych gier edukacyjnych.

Środki dydaktyczne
    -  J. Hanisz „Zadania na szóstkę” klasa 2, Zeszyt ćwiczeń, wyd. WSiP,
    -  J. Hanisz „Zadania na szóstkę” klasa 2, Scenariusze zajęć, wyd. WSiP,
    -  Programy, gry edukacyjne:
                -  Albion Sp. z o.o.: „Gry edukacyjne”
                                                    „Klik uczy liczyć”
                                                    „Matematyka – Działania”
                                                    „Matematyka – Dodawanie i odejmowanie”
                -   Aidem Media: „Matematyka – Mnożenie i dzielenie”
                                                „Matematyczne przygody”
                -  gry przyniesione przez uczniów, zestawy komputerowe.

Przebieg zajęć
       1. Powitanie. Rozbudzenie zainteresowań, wyobraźni.
       2. Wykonanie polecenia:
            - Przygotuj  10 patyczków tej samej  długości.   Zbuduj  z  nich  trzy  kwadraty.   Wykorzystaj  wszystkie patyczki. Następnie narysuj
             ułożone kwadraty.
      3.  Wielozdaniowe  wypowiedzi  uczniów o ich ulubionych multimedialnych zabawach edukacyjnych. Przypomnienie o higienie pracy
            z komputerem.
      4.  Zorganizowanie  wystawki  z  posiadanych  w kolekcji  domowej programów edukacyjnych o treściach matematycznych.  Wymiana
            doświadczeń, prezentacja ulubionych gier.
      5.  Wypowiedzi uczniów na temat roli, jaką może spełniać komputer w nauce, w tym matematyki.
      6.  Wybór spośród prezentowanych na wystawce interesujących ucznia gier edukacyjnych o tematyce matematycznej
      7.  Zapoznanie z instrukcją wybranej gry.
      8.  Instalowanie na swoim stanowisku pracy wybranej gry edukacyjnej
      9.  Gry multimedialne doskonalące umiejętności matematyczne uczniów.
    10. Dzielenie się własnymi odczuciami na temat wybranej prze siebie gry.
    11. Projektowanie ulotki informującej o walorach poznanej gry.
    12. Sporządzenie  notatki   na  temat   poznanych   gier  edukacyjnych:   tytuł,  wydawnictwo,  tematyka,  ewentualnie  krótkie,  własne
           refleksje.
    13. Zadanie pracy domowej.
            - Wykonaj zadanie nr 20 z Zeszytu ćwiczeń J. Hanisz „Zadania na szóstkę”.

                                                                                                     w górę
 

Autor referatu: mgr Lucjan Miciuk


Pozostałe referaty

 

Powrót na stronę główną