Referat: Powszechna edukacja informatyczna"

Powszechna edukacja informatyczna



Tutaj - możesz pobrać w wersji doc

      Ogromne znaczenie informatyki dla rozwoju społeczno-gospodarczego poszczególnych krajów podkreślano już w 1994 r. na konferencji UNESCO. Zwrócono już wtedy uwagę, że wprowadzanie programu skutecznego kształcenia informatycznego, inwestowanie w sprzęt i kształcenie nauczycieli, powinny mieć najwyższy priorytet na szczeblu rządowym. Społeczeństwa, które nie dostrzegają w porę potrzeby inwestowania w  tę dziedzinę rozwoju, tracą swoją szansę bezpowrotnie, stają się automatycznie mniej konkurencyjne i odosobniane. Nie mają wpływu na podejmowanie kluczowych decyzji.

      Szybki rozwój współczesnej cywilizacji to coraz większy napór informacji na nasze umysły. Dziś, by wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, należy zrezygnować z odtwarzania gotowych reguł, natomiast należy zgodnie ze współczesną edukacją kształcić umiejętności myślenia, rozwiązywania problemów i komunikowania się. Powyższe umiejętności mogą być rozwiązane z wykorzystaniem komputera wyposażonego w stosowne oprogramowania i dostęp do Internetu. Dzięki najnowszej technologii urzeczywistniają się odległe idee, jak również wizje rozwoju współczesnego świata. Obecność „sieci” zmienia istotnie organizację kształcenia. Osiągnięcia współczesnej techniki otworzyły też drogę do budowy nowej organizacji sektora publicznej edukacji.

      Czas i miejsce nauki z komputerem można dziś swobodnie dostosowywać do indywidualnych potrzeb uczniów. Treści kształcenia znajdują się niejako „na wyciągnięcie ręki”. Możliwość aktualizowania i korygowania tak zgromadzonej i przekazywanej wiedzy stwarza możliwości szybszego rozwoju jednostki.

      Dobrze rozwinięta technologia informatyczna jest źródłem utrzymania ponad połowy obywateli w krajach rozwiniętych, to w znacznej mierze w oparciu o nią tworzony jest dochód narodowy. Technologia informatyczna jest ponadto podłożem zmian współczesnego stylu życia, podniesienia jego poziomu, wydłużenia czasu jego trwania i służy lepszemu zaspokajaniu wielu potrzeb. Stwarza także niepowtarzalne, jakościowo nowe możliwości , pozwalając na niespotykanym dotąd poziomie wpływać na rozwój, przewidując jego etapy i omijając jego bariery.

      Wiek XXI w który weszliśmy, będzie należał z całą pewnością do komputerów. A może będą to „nanokomputery”, lub komputery zbudowane z elementów organicznych? Dzięki obecnym zdobyczom techniki człowiek potrafi już ustawiać i przemieszczać pojedyncze atomy w strukturze materiału, wykorzystując do tego celu mikroskop tunelowy. Już dzisiaj autorzy tych potencjalnie rewolucyjnych rozwiązań technologicznych są w stanie wykonywać elementarne rachunki.

      Rozwój techniki komputerowej zmierza w kierunku powiększania skali integracji, pozwalającej na ogromną miniaturyzację komputerów, a co za tym idzie nowych jego zastosowań. Naukowcy „przechodzą” z technologii „mikro” na „nano”, szukając coraz to nowych rozwiązań, materiałów i technologii. Może więc wkrótce będziemy się posługiwać nanokomputerem?

      W obliczu tak szeroko rozumianego rozwoju na całym świecie wkraczanie technologii informacyjnej w sferę edukacji staje się wyzwaniem dla obecnego i następnych pokoleń. Dominująca współcześnie technologia zmienia nasze życie w takim stopniu, że mówi się wręcz o narodzinach nowego typu społeczeństw, w których informacja traktowana jest jako jedno z dóbr niezbędnych do efektywnego funkcjonowania.

      Zafascynowanie informatyką i ogromne potrzeby rynku pracy w branży informatycznej, to powody dla których nasi uczniowie coraz częściej wiążą swoje plany zawodowe z tą dziedziną, a my powinniśmy im w tym pomóc.

      Niestety, w obecnej rzeczywistości realizacja tych zamierzeń, z powodu braku środków finansowych, a nierzadko i błędnie prowadzonej polityki jest w naszym kraju niezwykle trudna. Uruchomiony projekt Pracownia Internetowa w każdej gminie sprawił co prawda, że większość gimnazjów została wyposażona w pracownie komputerowe, ale jak wszyscy wiemy jest to kropla w morzu potrzeb współczesnej edukacji.

      W szkołach podstawowych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tylko nieliczne placówki mogą pochwalić się nowoczesną pracownią komputerową. Jak więc w takiej sytuacji szkoła może w pełni realizować postawione przed nią cele? A to przecież szkoła powinna pełnić rolę ośrodka nowoczesności i innowacji, który dzięki multimedialnej pracowni komputerowej służy społeczności. Samodzielny, bez przygotowania, coraz większy dostęp do sprzętu komputerowego w zakładzie, szkole, domu, placówce pracy pozaszkolnej nie wyrówna szans edukacyjnych, nie zastąpi podstawowej roli szkoły. Wymaga to bowiem dobrze przygotowanej kadry dydaktycznej, zapewnienia właściwego sprzętu, infrastruktury informatycznej oraz dostosowanego do poziomu ucznia oprogramowania.

      Wiele do życzenia pozostawia chociażby obecny system kształcenia nauczycieli. Wyższe uczelnie często nie dostrzegają jeszcze priorytetowej roli współczesnej edukacji. Kształcenie informatyczne traktują często jako jeden z dodatkowych przedmiotów nauczania realizowany przeważnie na ostatnich latach studiów. Studenci odbywający w pierwszych latach studiów praktyki w szkołach często są w tym temacie zupełnie nie przygotowani. Opuszczają mury uczelni i dopiero wtedy, w obliczu narastającego problemu, często wynikającego z utraty pracy, podejmują na własną rękę dodatkowe, odpłatne szkolenia, prowadzone na dodatek przez niewykwalifikowaną kadrę. Eksperymentują na swoich wychowankach, a nierzadko się od nich uczą.

      Funkcjonujące w szkołach pracownie internetowe wykorzystywane są przeważnie jedynie na lekcjach informatyki. Nauczyciele realizujący treści z innych przedmiotów często nie mają możliwości dostępu do pracowni, a co dopiero zainteresowani, indywidualni uczniowie. Nie ma więc mowy o wspomaganiu nauczania nowoczesnymi środkami dydaktycznymi, właściwym wykorzystywaniu zasobów internetowych, stosowaniu nabytych na lekcjach informatyki umiejętności w praktyce.

      Uczeń z komputerem zaznajamia się w szkole często dopiero pod koniec II etapu kształcenia, a bywa i tak, że w gimnazjum przez pierwsze dwa lata nauki ma przerwę, by od początku swoją naukę w tym zakresie wznowić w klasie trzeciej. Nie jest to ani motywujące, ani budujące, a jedynie naraża na nieuzasadnione koszty.

      Komputer dla ucznia szkoły podstawowej kojarzy się dziś przede wszystkim z różnorodnością niekontrolowanych gier, wyzwalających agresję, ogłupienie i poczucie niższej wartości wśród tych, którym rodzice nie są w stanie zapewnić tej kosztownej zabawki.

      W ferworze problemów zapomina się o koniecznej przebudowie systemu edukacji w placówkach kształcenia specjalnego, gdzie wykorzystywanie współczesnych osiągnięć techniki może przynieść niewspółmierne efekty.


Kierunki działań


      Konieczność zmian w oświacie nie jest już dziś przez nikogo kwestionowana. W obecnej sytuacji priorytetowym celem polskiej lewicy jest zadbanie o wszechstronny rozwój swych obywateli. Zapewnienie dostępności, powszechności i odpowiedniej jakości kształcenia i wychowania. Podstawowym obowiązkiem zaś samorządu lokalnego jest stwarzanie optymalnych warunków ich realizacji. Za niezbędne uważa się:

  - pozyskiwanie środków na realizację poprawy jakości kształcenia
 
  -

uświadomienie organom prowadzącym szkoły i realizatorom edukacji, że wyposażenie i obudowa medialna stanowią niezbędne elementy dobrze zorganizowanego procesu kształcenia i wychowania
 

  -

opracowanie standardów określających model wyposażenia szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadpodstawowej w niezbędne urządzenia medialne, umożliwiające realizację różnorodnych programów nauczania, poszczególnych przedmiotów, bloków przedmiotowych i ścieżek edukacyjnych
 

  -

ścisła współpraca z uczelniami wyższymi prowadząca w konsekwencji do przebudowania obecnego systemu kształcenia przyszłych nauczycieli Technologia informacyjna stwarza bowiem nowe warunki do rozwijania kompetencji uczniów w większości zakresów:
      uczenia się,
      myślenia,
      poszukiwania,
      działania usprawniające projektowanie działań,
      doskonalenia się,
      komunikowania się i współpracy.
Absolwenci kierunków nauczycielskich winni posiąść gruntowną wiedzę merytoryczną jak i praktyczną z zastosowań informatyki w tych dziedzinach, w których będą nauczać.
 

  -

wprowadzenie rozwiązań gwarantujących nieodpłatne podwyższanie kwalifikacji nauczycieli w systemie doradztwa i doskonalenia na poziomie standardów europejskich. Znakomitą okazją zdobycia dodatkowego wykształcenia może okazać się na przykład dobrze przemyślana i należycie zorganizowana edukacja internetowa.
 

  -

bieżący rozwój infrastruktury, masowe wyposażanie wszystkich placówek oświatowych w niezbędny sprzęt multimedialny, zapewniający uczniom łatwy i szybki dostęp do źródeł współczesnej wiedzy
 

  -

wyrównywanie szans uczniów pochodzących z ośrodków o różnej dostępności do wiedzy, kultury, wykwalifikowanych kadr dydaktycznych oraz źródeł informacji poprzez obligatoryjne wprowadzanie do szkół elementów informatyki już od pierwszego etapu kształcenia. Im szybciej uczeń opanuje podstawy obsługi komputera oraz korzystania z oprogramowania, sieci i Internetu tym szybciej i dogłębniej opanuje niezbędne mu w codziennym życiu wiadomości i umiejętności, odkryje własne zainteresowania i talenty
 

  -

znaczne rozszerzenie oferty nieodpłatnych zajęć pozalekcyjnych, podczas których zainteresowani uczniowie będą mogli zgłębiać tajemnice szeroko rozumianej edukacji multimedialnej
 

  -

wypracowanie oraz wdrożenie niezbędnej procedury bieżącego dostarczania uczniom, nauczycielom i rodzicom informacji o dostępnych na rynku różnorodnych, nowoczesnych, podnoszących jakość i efektywność kształcenia środkach dydaktycznych, jako atrakcyjnych źródłach wiedzy i narzędziach pracy intelektualnej pozytywnie zaopiniowanych przez rzeczoznawców przedmiotowych
 

  -

znaczne poprawienie jakości kształcenia w placówkach specjalnych, właściwie wyposażone pracownie, wysoko wykwalifikowana kadra dydaktyczna oraz współczesne oprogramowania pozwalają skuteczniejsze wspieranie nauczania osób z różnymi dysfunkcjami, w tym zaburzeniami słuchu, wzroku i ruchu.
 

  -

uczestniczenie w międzynarodowych programach edukacyjnych, dzięki którym światowe osiągnięcia współczesnej edukacji staną się nam bliższe, bardziej zrozumiałe i możliwe do wykorzystania z pożytkiem dla ogółu obywateli
 

  -

wzmocnienie roli nadzoru pedagogicznego, który wyposażony w niezbędne narzędzia i posiadane kompetencje wyeliminuje nieuczciwych edukatorów i wymusi ustawiczne podnoszenie kwalifikacji nauczycieli czynnych
 

  -

odbiurokratyzowanie warunków awansu zawodowego nauczycieli, którzy zamiast swój wysiłek kierować w stronę ucznia, zdobyte wiadomości i umiejętności z technologii informatycznej wykorzystują do opracowywania ogromnych rozmiarów nikomu nie służących dokumentacji zawodowych
 

  -

rozszerzenie taniej, wręcz nieodpłatnej oferty edukacyjnej dla osób starszych. Współczesna cywilizacja wymusza kształcenie ustawiczne wszystkich obywateli. Uczenie się przez całe życie staje się życiową koniecznością. Nieskrępowany dostęp do najwyższej jakości źródeł wiedzy jest motorem napędowym całej gospodarki. Obecny rozwój należy przecież jeszcze do pokolenia, które w większości z technologią komputerową spotkało się stosunkowo niedawno i dzisiaj nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości społecznej. Należy więc stworzyć takie szanse , aby na coraz bardziej kurczącym się światowym rynku pracy pokolenia nasze były bardziej konkurencyjne i umiały sprostać wymaganiom współczesnej rzeczywistości
 

  -

sukcesywne eliminowanie błędów popełnionych w czasie rządów prawicowej koalicji, która jakoby zapomniała, że jest odpowiedzialna za poziom wykształcenia wszystkich obywateli, a nie jedynie nielicznej, wybranej grupy ludzi bogatych i posłusznych głoszonym ideom

      Właściwe podejście oraz stawianie sobie wyzwań związanych z realizacją powszechnej edukacji informatycznej jest naszym obowiązkiem oraz priorytetowym celem wyznaczającym ważny kierunek rozwoju społeczności lokalnej

      Należy więc stworzyć takie warunki materialne oraz system organizacyjny, aby nasz region był atrakcyjny dla zdolnych i twórczych ludzi, dzięki którym wzrośnie nie tylko ranga i status nauczyciela, ale również konkurencyjność naszego regionu.

      Im szybciej sprostamy wymaganiom chwili, tym szybciej zapewnimy sobie należyte miejsce nie tylko w kraju, ale i na świecie.

Autor referatu: mgr Lucjan Miciuk


Pozostałe referaty

 

Powrót na stronę główną